היסטוריה, תרבות, מוסיקה ואמנות משתלבים לטיול קסום ובלתי נשכח

יום 1: ת"א – סנט פטרסבורג

נפגש בשדה התעופה לטיסת צהריים ישירה אל סנט פטרבורג, הבירה הצפונית של רוסיה (כ-4 שעות). סנט פטרבורג, או סנט פטרבורג(Saint Petersburg), בעבר: (פטרוגרד, לנינגרד), היא העיר השנייה בגודלה ברוסיה (אחרי מוסקבה). תושבי העיר מכנים אותה בקיצור (פטרבורג או פיטר). העיר שוכנת בצפון-מערב רוסיה, על שפת הים הבלטי, בשפך נהר הנבה.

סנט פטרבורג היא מרכז תרבותי אירופי חשוב, בעלת מעמד של עיר נמל מרכזית והיא הפתח למסחר עם אירופה.

לאחר הנחיתה נמשיך לבית המלון הממקם במרכז העיר (כ- 40 דקות משדה התעופה). לאחר קבלת  החדרים, נהנה מארוחת ערב בשרית במסעדת המלון.

יום 2: סיור בסנט פטרסבורג. מבצר וקתדרלת פטר ופול (פטרופבלובסקיה). הארמיטאז'

לאחר ארוחת בוקר במלון, נצא לסיור מודרך בעיר המדהימה, שנבנתה על פי חזונו ותכנונו של פטר הגדול: נראה את שד' נייבסקי , האי וסילייבסקי (Vasilievsky) המכונה "סטרלקה", אשר מציעה תצפית מרשימה על כל העיר, זוג הספינקסים המצריים מהמאה ה-15, "שומריו" של נהר הנבה, ארמון החורף וכיכר הארמון, תצפית על אניית הקרב "אברורה", אשר נתנה את האות לפרוץ מהפכת אוקטובר 1917, קתדרלת איסק הקדוש, כיכר האמנויות המוקפת מבני תרבות ובהם אוצרות תרבות אדירים, פרש הנחושת, קתדרלת קאזאן, כנסיית הגואל שעל הדם המסמלת את מקום רציחתו של הצאר אלכסנדר השני.

במהלך הסיור נבקר במבצר וקתדרלת פטר ופול (פטרופבלובסקיה), המבצר המקורי של העיר סנט פטרסבורג אשר נבנה בשנת 1703 ומוזיאון  הארמיטאז', אחד המוזיאונים הגדולים, הוותיקים והחשובים ביותר בעולם. האוסף הכביר של הארמיטאז' מוצג בשישה בניינים, שהראשי בהם הוא ארמון החורף, מבנה ששימש כמקום מגוריהם הרשמי של הצארים הרוסים. מבנה המוזיאון הראשי, ארמון החורף, שוכן על גדת הארמון, אל מול כיכר הארמון שבמרכז סנט פטרבורג, על גדות נהר הנבה. תחילת האוסף בתקופתה של יקטרינה הגדולה. היא השקיעה הון וזמן בניסיון לקנות אוספי אמנות חשובים ממדינות שונות במערב אירופה. האוסף שיקף את אהבתה לאמנות וכן את רצונה להפוך את רוסיה למדינה חשובה באירופה גם מבחינה תרבותית. האוסף הוצג בחדרים שונים בארמון במשך שנים ארוכות והוא התרחב בהדרגה. לציבור הרחב המוזיאון נפתח רק החל משנת 1852. מבנהו הראשי של הארמיטאז' ממוקם כאמור בארמון החורף, שהיה מקום מושבו של הצאר, עד לפרוץ מהפכת אוקטובר. באוסף היצירות של הארמיטאז' נמצאות יצירותיהם של אמנים דוגמת מיכלאנג'לו, לאונרדו דה וינצ'י, פטר פאול רובנס, אנתוני ואן דייק, רמברנדט, קלוד לורן, קלוד מונה, וינסנט ואן גוך, פבלו פיקאסו ואחרים.

קתדרלת פטר ופבל או פטרופבלובסקיה היא קתדרלה פרבוסלאבית הממקומת בתוך מבצר פטרופבלובסקיה. הקתדרלה והמבצר נבנו בתקופת שלטונו של פיוטר הגדול (פיוטר הראשון) ותוכננו על ידי האדריכל האיטלקי דומניקו טרזיני.

נסיים את ההכרות עם חלק מהאתרים העיקריים של המטרופולין בארוחת ערב בשרית ומשובחת במסעדת "המנסרדה".

יום 3: מוזיאון פברז'ה. ארמון יקטרינה בפושקין ופארק פבלובסק. סיור לילי "גשרים מתרוממים"

נאכל ארוחת בוקר במלון ונצא לסיור במוזיאון פברז'ה, מוזיאון פרטי, שנפתח בנובמבר 2013, המוזיאון ממוקם בארמון שובלוב (Shuvalov) המשופץ, היושב על גדותיו של נהר פונטנקה.

בית פברז'ה הוא בית מלאכה וחברה לייצור תכשיטים שנוסדה בשנת 1842. מייסד החברה היה גוסטב פברז', אשר קרא לחברה בשם משפחתו, בהגייה צרפתית. את גוסטב פברז' ירש בנו פטר קארל פברז'ה בניהול החברה. פטר קארל פברז'ה ניהל את החברה והביא לה את פרסומה העולמי והמוניטין שלה בייצור ביצי פברז'ה עבור משפחת קסרי רוסיה. לאחר מכן נסע לעיירות היפיפיות הקרובות, פושקין ופבלובסק.

נבקר בארמון יקטרינה, ארמון בסגנון רוקוקו, בעל חשיבות רבה בהיסטוריה ארוכת השנים של רוסיה, ששימש כארמון הקיץ של קיסרי רוסיה הממוקם בעיירת פושקין (צארסקויה סלו), נבקר גם בחדר הענבר המפואר. נמשיך בסיור בפארק פבלובסק הציורי הסמוך. נאכל ארוחת צהריים מאוחרת במסעדה מסורתית ומיוחדת "פודווריה" שבצארסקויה סלו.

בתום הסיור נשוב לסנט פטרבורג ובדרך חזרה נעצור ליד האנדרטה לזכר הנופלים במצור לנינגרד.

נהנה מזמן חופשי במלון ובערב נצא לטיול רגלי ברחוב הראשי – שד' נייבסקי שלאורכו ניצבים מבנים מפוארים, ארמונות ובתי ציבור מהודרים.

בלילה נצא לשייט בנהרות ותעלות העיר עם "גשרים מתרוממים". בסנט פטרסבורג 93 נהרות שונים וגם תעלות מים זורמים, סה"כ יש בעיר למעלה ממאה גופי מים – אגמים, בריכות ואגמים מלאכותיים. זה מסביר את המספר העצום של הגשרים. למעשה בעיר כ- 340 גשרים, רבים מהם הם אובייקטים של המורשת התרבותית של רוסיה ונחשבים לאטרקציות תיירותיות חשובות. כדוגמת גשר אניצ'קוב, הידוע.

יום 4: המוזיאון הרוסי, בית הכנסת הכוראלי הגדול, מופע בלט – תיאטרון מרינסקי

לאחר ארוחת בוקר במלון נצא לסיור במוזיאון הרוסי, הראשון במדינה, מוזיאון מדיני בעל האוסף הגדול ביותר של אומנות רוסית מכל הזמנים. המוזיאון הוקם ב- 13 באפריל 1895 בהתאם לצו של ניקולאי השני לזכר אביו אלכסנדר השלישי (שעל שמו נקרא במקור), ונפתח לציבור בשנת 1898

במוזיאון הרוסי – מאגר ייחודי של אוצרות אמנות, מרכז שיקום מפורסם, מכון מחקר סמכותי, המוזיאון הוא אחד המרכזים הגדולים ביותר של פעילויות תרבותיות וחינוכיות והוא למעשה המרכז המדעי והשיטתי של המוזיאונים לאמנות של הפדרציה הרוסיה, אשר מפקחות על עבודתם של 260 מוזיאונים לאמנות ברוסיה. בסיום, נחזור למלון ונהנה מזמן חופשי.

לקראת הערב נבקר בבית הכנסת הכוראלי הגדול. בית הכנסת נחשב לאחד מבתי הכנסת היפים בעולם והשני בגודלו באירופה. במהלך הביקור נתפנק בארוחת ערב חגיגית בליווי נגנים. עם סיום הארוחה, נמשיך למופע בלט בתיאטרון מרינסקי (מריאינסקי – Theatre Mariinsky  הידוע, כאחד התיאטרונים המובילים ברוסיה ובעולם.

פסטיבל המוסיקה "כוכבי הלילות הלבנים" הוא בין עשרת הפסטיבלים הטובים ביותר בעולם וזהו אחד מפורומי המוזיקה הפופולריים ביותר ברוסיה. עם הקמתו בשנת 1993, ע"י היוזם והמנהל האמנותי של תיאטרון מרינסקי ולרי גרגייב. את הפסטיבל הראשון המאסטרו הגה בתור "מתנה מוסיקלית" לעיר מהקולקטיב של תיאטרון מרינסקי ושל הסולנים שהסכימו להשתתף בו.

יום 5: ארמון יוספוב, מתחם הארמונות והפארקים בפטרהוף

נבקר בארמון יוסופוב הידוע, בין היתר, בשל תכנון וביצוע של אחת מהרציחות הכי דרמטיות בהיסטוריה – רצח רספוטין ב-1916. הארמון היה בעבר משכנם העיקרי של בני משפחת יוסופוב והוא שוכן על נהר המויקה.

לאחר מכן נפליג ברחפת מהירה מסוג "מטאור" לפטרהוף (Peterhof) פטרודבורץ, מתחם קיסרי הנמצא על שפת המפרץ הפיני כ-30 ק"מ מסנט פטרבורג. מתחם הארמונות והפארקים הכולל את קומפלקס המזרקות הגדול בעולם, המשתרע על שטח של מעל 1000 דונם ובשטחו פזורות עשרות מזרקות מרהיבות. נסייר בגני הארמון המפורסמים בין המזרקות המרשימות,

נבקר בארמון מונפלזיר ונתצפת על המפרץ הפיני.

נחזור לסנט פטרבורג.

לסיום הביקור שלנו בסנט פטרסבורג נפיק לכל צוות העובדים אירוע מיוחד, מרשים ובלתי נשכח עם הרבה הפתעות ופינוקים שיכלול: קוקטייל, ארוחת ערב חגיגית, טקס העובד המצטיין ותוכנית אמנותית.

יום 6: להתראות סנט פטרסבורג המרהיבה

נקום בבוקר לארוחה אחרונה במלון. נהנה מזמן חופשי בהתאם לשעת ההמראה. לאחר מכן ניסע לנמל התעופה פולקובו לטיסה לת"א. לאחר שננחת בתל אביב, נערוך סידורים פורמאליים קצרים ונפרד חזרה לבתים.

גלריה