יום 1: ת"א – טביליסי

נפגש בשדה התעופה לטיסת ערב ישירה אל טביליסי, בירתה של גיאורגיה (כשעתיים וחצי). שדה התעופה ממוקם כ-20 דקות נסיעה ממרכז הבירה. נמשיך ללינה לבית המלון במרכז העיר.

יום 2: מצחתה – עיר המערות – בורג'ומי – בוקוריאני

לאחר ארוחת הבוקר במלון נצא לבירה העתיקה של גאורגיה – מצחטה. נבקר בקתדרלה של סווטיצחובלי שנבנתה ב-337 לספירה והיתה במשך זמן רב כנסייה אורתודוקסית גאורגית מובילה.

נמשיך משם לאתר מורשת לאומי ע"י אונסק"ו שנחשב לאחד המקומות הקדושים והרוחניים לגיאורגים. מנזר ג'ווארי, או לחלופין מנזר הצלב הקדוש בו לפי המסורת הקימה נינו הקדושה צלב לפני שהמירה את דתם של תושבי העיר לנצרות, ממוקם על ראש גבעה מעל העיר מצחטה ומעל מפגש הנהרות מתקבאר ואראגבי.

נבקר בעיר המערות העתיקה אופליסטסיחי, שפירוש שמה הוא מבצר האלים. אופליסטסיחי הינה אחת הערים הראשונות בגאורגיה, וטרם התנצרות האוכלוסיה הגאורגית היתה העיר מקום פולחן חשוב מאוד.

לאחר ארוחת הצהריים נמשיך לבורג'ומי, עיירת מרפא במרכז גאורגיה המוקפת בנופים מוריקים יפהפיים ובמעיינות מים חמים. בפאתי העיירה שוכן הפארק הלאומי, נסע אליו ונטייל בקניון בורג'ומי שם מתגורר האיל הקווקזי. כמובן שלא ניתן להגיע לבורג'ומי ללא ביקור במעיין בעלי סגולות המרפא שבזכותו העיר מפורסמת, נבקר במעיין המקורי של המים המינראליים, הנקרא מעיין יקטרינה (Yekaterinsky) על שם בתו של הנציב העליון של הצאר בקווקז, יבגני גולובין, שנרפאה ממחלתה בשל שתיית מימיו.

לאחר יום ארוך עמוס בחוויות נמשיך לבית המלון בבוקוריאני שם נבלה את הלילה.

יום 3: אגם טבצקורי – מנזר טימוטאסובאני

לאחר ארוחת בוקר במלון נצא לביקור ופיקניק באגם טבצקורי, אגם שסביבו נוף הררי קווקז עוצר נשימה ואין ספור כבשים ורועי צאן. האגם בעל מימיו הצלולים נוצר במקור מפעילות געשית. נבלה את מחצית היום על שפת האגם ונהנה מפיקניק בטבע.

במחצית השניה של היום נבקר במנזרי טימוטאסובאני. מקום זה הנקרא "מנזר הבתולה הקדושה" נבנה במאה ה-10 מאבן ולבנים אדומות, והקירות הפנימיים מכוסים בציורי קיר מרהיבים השמורים יפה שצוירו במאה ה- 13.

יום 4: ורדזיה

לאחר ארוחת בוקר מוקדמת במלון נצא לורדזיה בדרך צחראצקרו היפיפיה.ורדזיה היא עיר מערות מתקופת ימי הביניים, סמל תרבותי בלבו של העם הגאורגי. משום קרבתה של העיר לגבול עם תורכיה, המלך גאורגי השלישי בנה מצודה זו למטרת מיגון. בתו, המלכה תמרה שינתה את יעוד המקום מצבאי לדתי ובנתה מנזר רחב ידים שגדל לעיר המונה 50,000 תושבים. הקומפלקס נבנה וטופח, ובתקופת מלכותה נחצבו בסלע 13 קומות של מערות, עם כנסייה במרכז.

האגדה מספרת שלתמרה היו 366 חדרים, כדי לבלבל את מי שירצה להתנקש בחייה. העיר, שחצובה כולה בתוך מצוק על גדות נהר המתקבארי, מהווה למעשה אומנות וארכיטקטורה מרשימה ובין המבנים הבולטים באתר ניתן למצוא בזיליקה חצובה בסלע, תיאטרון עתיק, מרתפי יין ודרכי מילוט.

משם נמשיך לפיקניק ליד נחל במרכז הררי או לחלופין לארוחה מצויינת במלון בורדזיה, בו נלון בסוף יום זה.

יום 5: אחלציחה – טביליסי העתיקה – פנתיאון מתאצמינדה –
שדרות רוסתוולי – תרבות גאורגית

לאחר ארוחת הבוקר במלון נצא חזרה מורדזיה לטביליסי דרך אחלציח, מבצר רבדבדרכנו נסעד ארוחת צהרים במסעדה מסורתית.

משם נמשיך לסיור מודרך בטביליסי העתיקה – דרך מחוז של אמבטיות גופרית, קניון התאנים, ומבצר נריקלה (מצודת העיר העתיקה).

נמשיך בביקור בפנתיאון מתאצמינדה בהר דוד, הנקרא על שמו של הנזיר דוד אשר הגיע מסוריה כמסיונר על מנת להפיץ את הנצרות בגאורגיה. בפנתיאון קבורים מהאישים הבולטים של גאורגיה, ביניהם סופרים, אמנים, אנשי-אקדמיה וגיבורים לאומיים. מתצפית בית המקדש ניתן לראות כל הפנורמה של העיר טביליסי המבורכת בארכיטקטורה מגוונת המשלבת מודרניזציה עם מסורת.

נערוך סיור בשדרות רוסתוולי (השדרה המרכזית של הבירה) הנקראת על שמו של המשורר הגאורגי מימי הביניים שותא רוסטוולי.

נטייל בשוק מקומי, שם נחווה את מלוא תרבות הגאורגית, לאחר מכן נסעד במסעדה מסורתית גאורגית בשם "הבית הישן" בטעמים של המטבח המפותח הגאורגי יחד עם תוכנית אמנותית.

יום 6: טביליסי – בית הכנסת הגדול – תל אביב

נקום בבוקר לארוחה אחרונה במלון ונמשיך לבית הכנסת הגדול של טביליסי השייך לקהילת יהודי אחלציחה, אשר באופן מסורתי פונה לכיוון ירושלים.

לאחר ארוחת צהריים, נמשיך לשדה התעופה בטביליסי. לאחר שננחת בתל אביב ונערוך סידורים פורמאליים נפרד חזרה לבתים.

גלריה

Loading...